Aktualności Data publikacji: 04 sierpnia 2018

Wyniki konkursu na projekt krakowskiego osiedla

Koncepcja pracowni pod przewodnictwem architekta Andrzeja M. Chołdzyńskiego zwyciężyła w konkursie urbanistyczno-architektonicznym na koncepcję osiedla w Krakowi. Zwycięski projekt uwzględnia m.in. miejsce na szkołę, przedszkole, żłobek, dom kultury, bibliotekę oraz liczne przestrzenie rekreacyjno-sportowe. Na publicznie dostępne tereny zielone przeznaczono ponad 25 proc. obszaru nieruchomości. Łącznie w ramach rządowego programu  na krakowskich Klinach ma powstać około 1,1 tys. mieszkań.

Inwestycja na krakowskich Klinach jest realizowana w oparciu o zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W sądzie konkursowym zasiedli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, reprezentanci krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz niezależni eksperci. Prace w konkursie zgłosiło 29 zespołów projektowych, z których pięć zakwalifikowało się do drugiego etapu. Zwyciężyła koncepcja pracowni pod przewodnictwem architekta Andrzeja M. Chołdzyńskiego.

"Naszym celem było wypracowanie projektu zrównoważonej, przyjaznej ludziom i środowisku naturalnemu przestrzeni. Chcemy, by osiedle, którego rozpoczęcie budowy planujemy już w przyszłym roku, wzmacniało tworzenie lokalnych tożsamości i szanowało zastany krajobraz przyrodniczy. Cieszę się, że zwycięski projekt pozwala na rozwój wielowątkowej infrastruktury społecznej, edukacyjnej, kulturalnej i sportowej – tak niezbędnej dla przyszłych i obecnych mieszkańców Klinów. Liczę, że w toku konsultacji społecznych będziemy mogli udoskonalić zaprezentowany projekt i w jeszcze większym stopniu dostosowywać go do lokalnych oczekiwań" 

– powiedział Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A.

W nagrodzonej koncepcji zaproponowano zróżnicowany układ dróg, ulic i traktów pieszo-rowerowych, przewidując jednocześnie duży udział powierzchni biologicznie czynnej osiedla – 64,4%. Przyjęta została gradacja wysokości budynków zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu – od budynków 3-kondygnacyjnych, po budynki 4-, 5-, 6- oraz lokalnie 8-kondygnacyjne. W parterach przewidziano liczne lokale usługowe (m.in. handlowe, gastronomiczne, rzemieślnicze i zdrowotne), a także społeczno-edukacyjne (przedszkola, żłobki, punkty lokalnej aktywności). Projekt został pomyślany jako przestrzeń wielopokoleniowa, dostosowująca się do struktury wiekowej lokalnych społeczności.

"Z programem Mieszkanie Plus wiążemy ogromne nadzieje. Wiemy również, że bardzo wiele polskich rodzin czeka na jego kolejne realizacje – także tu, w Krakowie. Wierzę, że osiedle na krakowskich Klinach spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców, którzy znajdą tu bezpieczną przystań dla swoich rodzin" 

– powiedział Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.