Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Nieruchomości. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 05 marca 2021

W 2021 niemal tysiąc mieszkań we Wrocławiu w projektowaniu i w budowie

Spółka PFR Nieruchomości już niebawem uruchomi budowę w stolicy Dolnego Śląska. Pierwsze wrocławskie mieszkania powstaną przy ul. Kolejowej. W projektowaniu znajduje się także osiedle w północnej części miasta. Architekci opracowują dokumentację projektową dla 400 mieszkań w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej. 

Pierwsza wrocławska inwestycja to 469 mieszkań w doskonałej lokalizacji przy ulicy Kolejowej – niespełna 1,5 kilometra od rynku głównego wrocławskiego Starego Miasta. Powstanie tam osiedle składające się z ośmiu pięcio- i siedmiokondygnacyjnych budynków. Rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane latem tego roku. Zgodnie z zakładanym harmonogramem, mieszkania mają być gotowe pod koniec 2023 roku. Za projekt osiedla odpowiada pracownia B2 Studio. 

Osiedle przy ul. Kolejowej to niejedyna inwestycja w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego we Wrocławiu. Krakowska pracownia BE DDJM opracowuje dokumentację projektową dla pierwszego etapu osiedla, które powstanie w północnej części miasta, w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej. Na całym obszarze, który spółka PFR Nieruchomości zakupiła od Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A., może powstać nawet 1300 mieszkań. Jednak inwestycja będzie projektowana i realizowana etapowo. Pierwszy z nich to 400 mieszkań. 

Do współpracy zostali zaproszeni architekci z pracowni BE DDJM, którzy wiosną ubiegłego roku zwyciężyli w konkursie na najlepszą koncepcję wrocławskiego osiedla. Projektanci podkreślają, że główną ideą, która im przyświecała, było zapewnienie komfortu wszystkim mieszkańcom osiedla poprzez optymalny dostęp do udogodnień. 

"Kierowaliśmy się ideą komfortu mieszkańców, dostępem do zieleni, przestrzeniami, które mają ułatwiać mieszkańcom zawiązywanie interakcji. Bardzo ważne dla naszego biura jest atmosfera i przestrzeń publiczna. Chcielibyśmy, żeby nasz projekt łączył w całość te wszystkie aspekty. Naszą ideę zdeterminował park, który oplata i łączy jednostki sąsiedzkie. Chcieliśmy podkreślić indywidualność architektoniczną tak, żeby każdy poczuł się tam jak w domu"

podkreśla wiceprezes zarządu BE DDJM Architekci, Mateusz Dudek. 

Wrocławski projekt przy Zatorskiej jest opracowywany przy użyciu technologii BIM. Building Information Modeling opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się w trakcie budowy i użytkowania budynku.

"Technologia BIM realizowana w PFR Nieruchomości to nie tylko budynki przedstawione w trójwymiarowych modelach o poprawnej geometrii, ale przede wszystkim to tak naprawdę cyfrowe prototypy realnej inwestycji. Pozwalają one na analizy i symulowanie różnych rozwiązań projektowych wirtualnie co ułatwia podejmowanie decyzji o ostatecznym kształcie inwestycji. Takie prototypy są efektywne, jeśli zawierają niezbędne dla wykonawcy a później dla zarządzającego dane o elementach budynku m.in.: informacje materiałowe, parametry techniczne, informacje o czasie wbudowania, gwarancjach i wymaganych przeglądach technicznych itd. Proces budowy można porównywać do procesu produkcji przemysłowej im bardziej przemyślany i sprawdzony w fazie przygotowania („prototypowania”) tym mniej błędów w tracie realizacji i odbioru budynku"

wskazuje Edyta Andrejczyk, Dyrektor Biura Standaryzacji i Nowych Technologii w PFR Nieruchomości S.A. 

Spółka PFR Nieruchomości zrealizowała już na Dolnym Śląsku 215 mieszkań w Wałbrzychu, które zostały przekazane najemcom wiosną 2019 roku. Ponadto, w trakcie budowy jest osiedle z 144 mieszkaniami w Oławie, z kolei w Zgorzelcu powstanie 220 mieszkań przy ul. Lubańskiej. Obecnie spółka jest na etapie wyboru generalnego wykonawcy robót budowlanych.

Galeria