Spędzą pierwsze święta w nowym domu. Ponad sto rodzin już mieszka na osiedlu przy ul. Paderewskiego w Oławie.
Pewność związana z długoterminową umową najmu, szansa na poprawienie warunków mieszkaniowych bez konieczności zaciągania kredytu, powiększenie metrażu, możliwość usamodzielnienia się – to główne powody, dla których mieszkańcy osiedla przy ul. Paderewskiego, zdecydowali się na skorzystanie z oferty PFR Nieruchomości i Urzędu Miasta w Oławie. Dla najemców ważne było także wykończenie mieszkania, które umożliwiało szybkie wprowadzenie się, a także możliwość aranżacji wnętrza zgodnie z własnymi preferencjami.
Mieszkania w Oławie rozpoczęto udostępniać najemcom jesienią tego roku. Teraz ponad sto rodzin spędzi w nich swoje pierwsze święta Bożego Narodzenia.
"Jestem szczęśliwy, że mam spokojną głowę, że nie muszę się martwić. Dopóki pracuję, stać mnie nikt mi nie powie, że jutro komuś innemu to mieszkanie wynajmie bo ten ktoś może zapłaci więcej"
– podkreśla Marek Makieła
"Przez pierwsze dziesięć lat, po tym jak urodziły się dzieci mieszkaliśmy z moimi rodzicami w 14 metrach kwadratowych. Dziś, nadal budzę się i nie wierzę, że jestem we własnym mieszkaniu. Dla mnie to jest przede wszystkim stabilizacja, poczucie bezpieczeństwa, to czego nie mieliśmy do tej pory. Mamy dokąd wracać"
– mówi Emilia Cinyk- Trocka
"To jest mój kąt, moje miejsce, mogę je urządzać jak chcę. Nie muszę się martwić co będzie jutro, za miesiąc, za rok. Wiem, że po prostu tu będziemy"
– zaznacza Angelika Ćwiąkała
Osiedle przy ul. Paderewskiego to 144 mieszkania w trzech niskich, czterokondygnacyjnych budynkach. Najemcy mieli do dyspozycji mieszkania o zróżnicowanej strukturze oraz metrażach – od 25 metrowych kawalerek do niespełna 70 metrowych M3. Mogli wybierać pomiędzy mieszkaniami z wydzieloną kuchnią i lokalami z aneksem kuchennym. W ramach inwestycji powstało także 8 mieszkań przystosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie mieszkania zostały wykończone w standardzie podstawowym – mają pomalowane na biało ściany, panele podłogowe, drzwi wewnętrzne, glazurę i terakotę oraz w pełni wyposażone łazienki.
Nabór do mieszkań przeprowadził Urząd Miasta Oława, który ustalił kryteria dla osób ubiegających się o zawarcie umowy najmu. Osoby biorące udział w rekrutacji nie mogły być właścicielem innej nieruchomości oraz musiały spełniać warunki finansowe ustalone przez samorząd.
"Oława to niemal 32-tysięczne miasto blisko Wrocławia. Jesteśmy jednym z większych satelitów stolicy Dolnego Śląska. W zakresie polityki mieszkaniowej korzystamy niemal ze wszystkich możliwych rozwiązań, zarówno z PPP, jesteśmy udziałowcami TBS Kamienna Góra. Około 30 % Oławy to tereny, na których stacjonowały wojska sowieckie. Po opuszczeniu miasta przez żołnierzy zostały one zdewastowane. Dzięki TBS w dawnych koszarach powstały mieszkania i inne miejskiej placówki. Dziś zbieramy także owoce współpracy z PFR Nieruchomości. Bardzo dziękuję za ten wspólny projekt"
– mówi Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy.
"Miasta średnie – takie jak Oława – są dla nas dobrym partnerem do realizacji inwestycji. To samorządy, które w ten sposób chcą uzupełniać lokalną politykę mieszkaniową. Dla wielu miast jest to możliwość pozyskania inwestycji o wysokim standardzie, bez konieczności ponoszenia nakładów finansowych i angażowania się w złożony proces projektowania i budowy. Wnoszą jedynie aportem grunt, a potem partycypują w naborze przyszłych najemców. Ta współpraca owocuje powiększeniem nowego zasobu mieszkaniowego w miastach, które nie są oczywistym wyborem komercyjnych inwestorów"
– podkreśla Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A.
Spółka PFR Nieruchomości zarządza zasobem ponad 600 mieszkań na Dolnym Śląsku. Poza Oławą są to jeszcze osiedla w Wałbrzychu i dwóch wrocławskich lokalizacjach. W budowie znajduje się kolejne blisko 700 lokali – przy ul. Kolejowej we Wrocławiu oraz przy ul. Lubańskiej w Zgorzelcu. W projektowaniu są następne inwestycje – pierwszy etap osiedla przy ul. Zatorskiej na Psim Polu oraz przy ul. Białowieskiej na wrocławskich Popowicach.