Ruszyło projektowanie niemal 400 mieszkań dla Lublina!
Osiedle w Lublinie zostanie zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Stelmach i Partnerzy. Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej została podpisana 28 czerwca w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Przy ulicy Krochmalnej powstaną trzy budynki, które pomieszczą około 390 mieszkań. Przewidywanym terminem rozpoczęcia prac budowalnych jest drugi kwartał 2022 roku.
Projektowana inwestycja jest zlokalizowana przy ul. Krochmalnej w odległości 2,5 kilometra od centrum Lublina. Jest to teren należący niegdyś do Cukrowni Lublin. Zakład zamknięto w 2010 roku w wyniku restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w Polsce. Od 2015 roku plac pocukrowniczy stał się przedmiotem wynajmu przez ośrodki szkolenia kierowców, które wykorzystując istniejące utwardzenia asfaltowe urządziły własne place manewrowe. W grudniu 2020 roku działkę zakupiła spółka PFR Nieruchomości.
"Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy zabiegali o to, aby program Mieszkanie Plus zawitał do Lublina. Dziękuję radnym i prezydentowi, który zaproponował zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wszędzie tam, gdzie ten program jest już realizowany – w Krakowie, Katowicach, czy choćby w Świdniku – zainteresowanie jest ogromne i przekłada się na kilka osób na jeden lokal. To wszystko nie byłoby możliwe bez spółki PFR Nieruchomości, która posiada profesjonalny zespół realizujący dziś te projekty"
– mówił Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.
Zgodnie z założeniami przy ul. Krochmalnej powstaną trzy budynki, które pomieszczą około 390 mieszkań. Będą to bloki pięcio- i siedmiokondygnacyjne z garażami podziemnymi na 444 stanowisk. W strukturze mieszkań przewidziano zarówno kawalerki jak i M4.
"Bardzo się cieszę, że do trzech miast – Świdnika, Zamościa i Białej Podlaskiej – dołącza kolejne i jest nim Lublin. Ta inwestycja wpisuje się w zmianę oblicza miasta i ulicy Krochmalnej. Następuje pewien rodzaj sanacji tej okolicy pod względem urbanistycznym. Projektantowi, prof. Bolesławowi Stelmachowi, życzę dobrej weny, żeby jej owoc w postaci tych 390 mieszkań był znakomity"
– podkreślił Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski.
Pierwotnie, spółka PFR Nieruchomości zakładała powstanie na tym obszarze 220 mieszkań, jednak pod koniec kwietnia 2021 Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę zmieniającą zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczając na tym terenie wyższą zabudowę. W związku z tym spółka dysponuje nieruchomością o znacznie korzystniejszych zapisach planistycznych, umożliwiających niemal dwukrotne zwiększenie liczby mieszkań.
"Chciałem podziękować za to, że te drogi PFR Nieruchomości S. A. i Mieszkania Plus znalazły swoje miejsce w Lublinie. Przy tej inwestycji sprawdza się powiedzenie, że w jedności siła! Udało nam się dość szybko przeprowadzić zmiany w planie zagospodarowania, które sprawiły, że potencjał mieszkaniowy terenu jest większy. Ta inwestycja da nową jakość przestrzeni miejskiej, mamy nadzieję na powstanie nowej dzielnicy, z nową jakością życia"
– zaznaczył Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina ds. Inwestycji i Rozwoju.
W toku postępowania na wybór biura architektonicznego dla tej inwestycji wpłynęło kilkanaście ofert. Najatrakcyjniejszą pod względem parametrów jakościowych i cenowych okazała się ta złożona przez biuro Stelmach i Partnerzy. Wybrana pracownia ma zarówno walor związany z dużym doświadczeniem realizacyjnym na lubelskim rynku, jak również posiada na swoim koncie prestiżowe realizacje na terenie całego kraju. Wśród nich: jest Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie, Dom Dostępny w Warszawie, Budynek Hydroterapii w Nałęczowie, Zana House w Lublinie czy Centrum Chopinowskie w Warszawie. Buro Stelmach i Partnerzy zaprojektowało także osiedle powstające w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego powstające przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku.
"To jest dla nas wielka radość, wielkie wyzwanie i zobowiązanie. Mamy już na swoim koncie udany projekt osiedla w Świdniku. To dla Lublina jest bardzo istotny element, ponieważ budowa mieszkań przyczynia się do rozwoju tkanki miasta w najlepszym możliwym, dobrze skomunikowanym miejscu. Z niezwykłą radością przychodzi mi projektować tak, by Lublin rozwijał się we właściwy sposób"
– wskazał prof. Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki oraz właściciel pracowni Stelmach i Partnerzy.
Spółka PFR Nieruchomości ma na swoim koncie już niemal 400 mieszkań na terenie Lubelszczyzny. Jest to zarówno osiedle w Białej Podlaskiej, które zostało przekazane najemcom trzy lata temu, a także inwestycje powstające w Świdniku i Zamościu.
"Nasze projekty z całą pewnością wyróżniają się od projektów realizowanych przez deweloperów, bo nasza perspektywa nie jest tą na tu i teraz, ale to jest perspektywa 30-letniego najmu tych mieszkań, dlatego zależy na wyjątkowej jakości. Przy realizowaniu projektu najważniejszy jest partner biznesowy. Oddając ten projekt na ręce profesora Stelmacha jestem absolutnie przekonany, że będzie on po prostu piękny"
– podsumował Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S. A.