Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Nieruchomości. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 07 listopada 2019

Rada Mieszkalnictwa - dwa lata działalności na Plus

Dwa ostatnie lata mijającej kadencji to czas ważnych zmian dla oczekujących na własne mieszkania. Ruszyła rynkowa część programu Mieszkanie Plus, która umożliwia zamieszkanie „od zaraz” rodzinom, które nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania za kredyt. Pojawiły się historycznie wysokie środki na dofinansowanie budownictwa gminnego dla najuboższych. Dopłaty do czynszu w programie Mieszkanie na Start realnie zmniejszają czynsz nawet przez 15 lat. Na korzyść zmieniły się reguły dla wszystkich inwestorów mieszkaniowych. W ten sposób eliminowane są bariery rozwoju rynku mieszkaniowego. Duża w tym zasługa Rady Mieszkalnictwa, którą w styczniu 2018 r. powołał premier Mateusz Morawiecki.

Szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zapewnia, że mimo zmian na rynku budowlanym, niezmienny pozostał główny cel Narodowego Programu Mieszkaniowego: do 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na tysiąc mieszkańców ma wzrosnąć z 363 do 435, czyli osiągnąć średnią Unii Europejskiej.

"Jestem pewien, że ten wskaźnik uda nam się osiągnąć. W tym roku przekroczył on poziom 380 mieszkań na 1000 osób"

- mówi minister Kwieciński. 

"Dzięki współpracy w Radzie Mieszkalnictwa przez ostatnie 2 lata udało się nam wypracować wiele rozwiązań, które służą poprawie sytuacji mieszkaniowej Polaków"

- dodał.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński Pakiet zmian legislacyjnych i utworzenie banku ziemi na potrzeby mieszkaniowe wyzwolił potencjał rynku mieszkaniowego.

"Między 2015 a 2018 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania zwiększyła się o prawie 40 tys. To oznacza, że do wyniku każdego roku udało się dołożyć po kilka tysięcy nowych mieszkań" 

- podkreślił Kwieciński.

Ważna jest także likwidacja użytkowania wieczystego gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.

"Duże bonifikaty w opłacie przekształceniowej i pewność prawa do gruntu jaką zyskujemy pod mieszkaniami to koniec horrendalnych podwyżek opłat za użytkowanie. Grunt to własność" 

- podkreśla Kwieciński.

Wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon zwrócił uwagę na wszechstronną ofertę programów rządowych, które realizuje BGK.

"Każdej chętnej gminie, spółce gminnej, spółdzielni mieszkaniowej czy tbs-owi możemy zaproponować pomoc dopasowaną do potrzeb, wyzwań i możliwości. Mamy dotacje w programie budownictwa socjalnego i komunalnego, dopłaty do czynszu Mieszkanie na Start, premie termomodernizacyjne i remontowe oraz preferencyjne kredyty budowlane. Wsparcie budownictwa mieszkaniowego i przyczynianie się do poprawy jakości życia Polaków to część naszej misji" 

- mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes zarządu BGK.

Wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon. Pełnomocnik Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) Wojciech Szelągowski podkreśla, że zmiana przepisów ustawy o KZN jest szansą na nową, większą skalę budowy mieszkań.

"Spośród pół miliona zgłoszonych lokalizacji do wykorzystania pod budowę mieszkań nadaje się 500 działek. W przygotowanych już do uruchomienia lokalizacjach zmieści się przeszło 63 tys. mieszkań"

- mówi pełnomocnik KZN, który pełni rolę „banku ziemi”.

Mieszkanie Plus to program obejmuje szereg uzupełniających się działań, ułatwiających zamieszkanie w wymarzonym „M”. Podstawową jest tworzenie nowego zasobu mieszkaniowego, w tym m.in. budowa powszechnie dostępnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z możliwością dojścia do własności przez najemcę. Program obejmuje też wsparcie inwestorów (gmin, towarzystw budownictwa społecznego) w realizacji przedsięwzięć obejmujących społeczne budownictwo czynszowe oraz budownictwo socjalne i komunalne. Realizację części rynkowej programu Mieszkanie Plus rząd powierzył spółce PFR Nieruchomości. Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz opowiada, że w 2017 r. zakończył się okres pilotażowy, w czasie którego spółka przygotowywała się do realizacji programu pod względem prawnym i finansowym.

"Jest to najbardziej nowatorski program mieszkaniowy, jaki kiedykolwiek był prowadzony w Polsce"

- wyjaśnia Mirosław Barszcz, który jest też koordynatorem Rady Mieszkalnictwa.

Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz Prezes PFR Nieruchomości podkreśla, że ważnym uzupełnieniem programu Mieszkanie Plus jest program Mieszkanie na Start. Dzięki niemu najemcy, którzy spełnią kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu. W Białej Podlaskiej już blisko 150 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga blisko 420 zł miesięcznie.

Rada Mieszkalnictwa - sprawozdanie z działalności w latach 2018-2019