Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Nieruchomości. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 25 kwietnia 2024

Ponad 3 tysiące mieszkań w sześciu wrocławskich lokalizacjach

Dąbrowskiego, Zakładowa, Kolejowa, Zatorska, Białowieska i Hermanowska to wrocławskie lokalizacje inwestycji PFR Nieruchomości S.A. Spółka jest obecna w stolicy Dolnego Śląska od 2016 roku, kiedy udostępniła pierwsze mieszkania na wynajem. Dziś do dyspozycji najemców jest ponad 700 mieszkań. Kolejne ponad 2,6 tysiąca znajduje się na różnych etapach realizacji – w budowie, z pozwoleniem na budowę i w projektowaniu. Wrocław jest miastem, w którym PFR Nieruchomości posiada największy zasób projektów. 

Nowa Kolejowa, czyli drugie życie XIX wiecznej fabryki wagonów

 

Wrocław, ul. Kolejowa

W pierwszym etapie realizacji inwestycji w rejonie ulic Kolejowej, Prostej, Tęczowej i Grabiszyńskiej powstało osiedle z 469 mieszkaniami na wynajem. Do 17 maja trwa nabór najemców. Drugi etap koncentruje się na rewitalizacji obiektów zabytkowych. Na działce, którą spółka PFR Nieruchomości kupiła od Poczty Polskiej S.A., znajdowała się XIX wieczna fabryka wagonów Braci Hoffman. Wśród obiektów, którym zostaną nadane nowe funkcję są: budynek kotłowni, hali oraz ceglany budynek administracyjno- biurowy z lat 30 ubiegłego wieku. Za projekt rewitalizacji obiektów wpisanych do rejestru zabytków odpowiada wrocławska pracownia Chamielec Architekci. Zrewitalizowane przestrzenie zostaną przystosowane pod kątem lokali gastronomicznych, usługowych i biur. W dawnej fabrycznej hali swoją siedzibę ma urządzić wrocławskie Biuro Wystaw Artystycznych, którego przedstawiciele będą aktywnie uczestniczyć w projektowaniu nowej przestrzeni wystawienniczej o powierzchni bliskiej 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. 

 

Na początek 414 mieszkań. Na Psim Polu ruszył pierwszy etap osiedla o dużej skali 

Wraz z początkiem kwietnia ruszyła budowa dużego osiedla mieszkaniowego w rejonie ulic Zatorskiej i Odolanowskiej na wrocławskim Psim Polu. Działka o powierzchni przekraczającej 12 hektarów daje potencjał do powstania osiedla z 1335 mieszkaniami. W pierwszym, za który odpowiada generalny wykonawca Chemobudowa-Kraków S.A. powstanie 414 lokali. Zgodnie z harmonogramem, prace budowlane mają zakończyć się w 4 kwartale 2026 roku. 

Mieszkania zwrócone ku rzece. 477 mieszkania projektu wrocławskiej pracowni już z pozwoleniem na budowę 

We Wrocławiu powstaną dwa osiedla, które będą efektem współpracy pomiędzy spółką PFR Nieruchomości a PKP S.A. Jednym z nich jest inwestycja przy ul. Białowieskiej z blisko półtysiącem mieszkań. Osiedle powstanie na dawnym terenie kolejowym na nabrzeżu Odry.  Zostało ono zaprojektowane przez wrocławską pracownię Group-Arch i uzyskało już pozwolenie na budowę. Obecnie trwa wybór generalnego wykonawcy inwestycji. 

Zbigniew Maćków zaprojektuje osiedle na kolejowej działce przy ul. Hermanowskiej 

Maćków Pracownia Projektowa zajmie się projektowaniem osiedla położonego na 9-hektarowej działce na Kuźnikach. To druga wrocławska działka, którą PKP S.A. wniosła aportem do spółki celowej odpowiedzialnej za realizację przedsięwzięcia. Potencjał terenu przy ulicy Hermanowskiej wynosi około 820 mieszkań. Przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczna będzie remediacja dawnego poprzemysłowego terenu oraz zabezpieczenie pozostałej na terenie działki wagonowni. W kolejnych etapach obiekt znajdujący się pod ochroną konserwatora zabytków zostanie poddany rewitalizacji. 

"Wrocław to miasto, w którym dynamicznie rozwija się oferta najmu profesjonalnego. Spółka PFR Nieruchomości dokłada do niej swoją cegiełkę. Mieszkania na naszych osiedlach kierujemy do osób w tak zwanej luce czynszowej. Są w niej osoby, których dochody są za wysokie na mieszkanie komunalne, ale też za niskie na kredyt i zakup mieszkania na komercyjnym rynku. Wpadają w nią też rodziny, które biorą na wczesnym etapie kredyt na małe mieszkanie, daleko od centrum, a potem, gdy pojawią się dzieci, odczuwają brak komfortu i przestrzeni. Stabilny najem na dobrych warunkach jest właśnie dla takich osób – które chcą i mogą skorzystać z usługi, mają odpowiednie dochody, a jednocześnie chcą się czuć bezpiecznie, mieszkać w dobrej lokalizacji i skrojonym na potrzeby mieszkaniu. To jest sedno naszej oferty. Działamy na zasadach rynkowych – kupujemy działkę, płacimy projekt i za budowę tak, jak każdy deweloper czy inwestor i nie korzystamy z dotacji z budżetu państwa"

podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A. 

"Rewitalizacja hali magazynowej przy Kolejowej we Wrocławiu to ciekawe zderzenie z historią. Dużo projektujemy w budynkach zabytkowych i mając duże doświadczenie, widzieliśmy ten projekt jako bardzo ciekawy. Mamy tu dużo funkcji usługowych i trudne będzie połączenie tych wszystkich funkcji, które są tu planowane. Wprowadzenie tych funkcji spowoduje ożywienie tego miejsca - to sprawi, że życie i mieszkanie będzie po prostu lepsze"

– mówił na konferencji Arkadiusz Chamielec, właściciel studia Chamielec Architekci. 

"Jesteśmy w 100% instytucją miejską. Nie posiadamy sztuki, ale przyjmujemy ją i pokazujemy na wystawach czy w galeriach. Nie chcieliśmy budować nowego obiektu, tylko korzystać z istniejącej tkanki. Chcielibyśmy miejsca otwartego dla lokalnych mieszkańców, z warsztatami, wydarzeniami. Przestrzeń na Kolejowej projektujemy nie tylko na hali, ale i przed halą - powstanie tam więcej drzew, a przestrzeń samego parku, który jest po drugiej stronie również będzie wykorzystywana na wydarzenia"

– wskazywał Maciej Bujko, dyrektor BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. 

"Myślę, że nasza tradycja współpracy pokazuje, że jesteśmy pewnym i dobrym kontrahentem. Przeważnie oddajemy mieszkania w stanie deweloperskim, a z PFR Nieruchomości mamy trochę inny model współpracy, bo robimy też wykończeniówkę. Na Zatorskiej mamy napięty harmonogram, a osiedle jest duże - to 414 mieszkań z garażami podziemnymi. Mamy 22 miesiące do uzyskania pozwolenia na użytkowanie"

– wyjaśnił Andrzej Wyszyński, prezes zarządu Chemobudowa-Kraków S.A. 

"Odkryliśmy, że Popowice są centrum geometrycznym Wrocławia. Dawno nie mieliśmy projektu, który w centralnej lokalizacji miałby tak dużą styczność z zielenią - park dębowy, pas zieleni ze starodrzewem, no i oczywiście Odra. Rzeka, która w ostatnim czasie stała się bardzo ważnym elementem turystycznym. Położenie działki pozwala w znakomitym stopniu korzystać z uroków rzeki i dlatego w mieszkaniach zaprojektowaliśmy bardzo duże okna, siatkę ścieżek, która sprawia, że osiedle jest otwarte dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców. Mamy przewidziane dużo wiat rowerowych, rowerowni, stojaków tak, aby wszyscy mogli skorzystać z tych wspaniałych terenów rekreacyjnych otaczających tę inwestycję"

– opowiadała Agnieszka Staszczyszyn, Group Arch. 

"Dla nas bardzo ważny jest „recykling” urbanistyczny. Przetwarzamy teren i oddajemy go mieszkańcom. Obecnie są to białe plamy na mapach miastach, które komunikacyjnie wykluczają pewne rejony. Na Hermanowskiej jest prawie 9 ha, które są dla nas szansą na stworzenie kompletnego osiedla. Ale najbardziej cieszę się z tego projektu, bo absolutnie wierzę w najem - przy galopujących cenach gruntów i usług mieszkania przestają być dostępne. Najem instytucjonalny, najem w odpowiedniej skali znakomicie wpływa na podaż i w długim horyzoncie rozwiązywany jest bardzo ważki temat społeczny"

– podsumował Zbigniew Maćków, Maćków Pracownia Projektowa.