Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Nieruchomości. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 30 marca 2021

Nabór w Krakowie ruszy na przełomie maja i czerwca!

4 maja zostanie podana data uruchomienia naboru do mieszkań powstających przy ul. Anny Szwed – Śniadowskiej. W stolicy Małopolski – podobnie jak w innych lokalizacjach – będzie on składał się z dwóch etapów: pierwszy przeprowadzi krakowski samorząd, zaś drugi PFR Nieruchomości S.A. 

Osiedle powstające przy ul. Anny Szwed - Śniadowskiej to osiem bloków mieszczących 481 mieszkań. Każdy z budynków posiada cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, w której znajdują się zamknięte garaże i komórki lokatorskie. Krakowska inwestycja spółki PFR Nieruchomości to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego wśród powstających mieszkań dominują dwu i trzypokojowe, które stanowią ponad 90% wszystkich lokali. 

"Zaoferujemy mieszkania wykończone w standardzie podstawowym. Nasi najemcy będą musieli jedynie wyposażyć kuchnię i umeblować mieszkanie, by móc w nim szybko zamieszkać. Dodatkowym atutem będą dopłaty do czynszów, które mogą wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jestem przekonana, że będzie to atrakcyjna oferta dla mieszkańców Krakowa i całego regionu. Zwłaszcza, że populacja - tego drugiego co do wielkości miasta w Polsce -  z roku na rok rośnie a wraz z nią potrzeby mieszkaniowe"

przekonuje Krystyna Wąchała – Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A. 

 

 

Inwestycja przy ul. Anny Szwed - Śniadowskiej zostanie objęta dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Jest to możliwe dzięki włączeniu się krakowskiego samorządu w proces naboru przyszłych najemców mieszkań. To wymóg wynikających z zapisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Zgodnie z nimi, to samorząd określa kryteria pierwszeństwa w rekrutacji do mieszkań wraz z ich punktacją, a także przeprowadza nabór wniosków. 

"Program uzupełnia ofertę dla osób, które nie kwalifikują się do otrzymania pomocy mieszkaniowej od Gminy w formie najmu socjalnego, a jednocześnie mają zbyt niskie dochody, aby wynająć lub kupić mieszkanie na rynku komercyjnym. Jest to nowy kierunek działania, jeżeli chodzi o mieszkalnictwo, z którego warto skorzystać, a przyjęte w uchwale Rady Miasta Krakowa kryteria pierwszeństwa w naborze wniosków wpisują się w politykę miasta, polegająca na wspieraniu różnych grup społecznych, stąd ich zróżnicowanie. Nabór wniosków ruszy niebawem. W obecnej sytuacji zależy nam aby został on przeprowadzony szybko i bezpiecznie. Zachęcamy zatem osoby zainteresowane do zapoznania się z kryteriami pierwszeństwa na stronie www.krakow.mdr.pl i gromadzenia już teraz dokumentów potwierdzających ich spełnienie. Dzięki temu możliwe będzie ich złożenie zaraz po wypełnieniu elektronicznego wniosku, a tym samym niezwłoczne dokonanie punktacji, która będzie decydować o miejscu na liście przyszłych najemców"

- wyjaśnia Andrzej Poznański – dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa. 

Latem ubiegłego roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę określającą kto będzie miał pierwszeństwo w naborze do mieszkań. Będą to rodziny z dziećmi – za każde dziecko przyznawane będzie 5 punktów. Tyle samo punktów zostanie przyznanych w przypadku każdej osoby pełnoletniej, która nie ukończyła 35 roku życia. Na dodatkowe 5 punktów mogą liczyć osoby, które ukończyły studia wyższe. Również 5 punktów otrzyma kandydat na najemcę, który rozlicza się z podatku dochodowego w Krakowie. Dodatkowo punkty będą mogły otrzymać osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz osoby posiadające książeczki mieszkaniowe. 

Za drugą część naboru odpowiada spółka PFR Nieruchomości S.A. Polega ona na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor. 

Budowa osiedla na krakowskich Klinach przebieg zgodnie z harmonogramem. Połowa z ośmiu bloków osiągnęła stan deweloperski, w pozostałych czterech trwają prace związane z posadzkami, tynkami i elewacjami oraz roboty instalacyjne. Wszystkie lokale powstające w ramach krakowskiej inwestycji zostaną wykończone w standardzie podstawowym. Oznacza to, że ściany mieszkań zostaną pomalowane na biało, na podłogach zostaną ułożone panele. Łazienki będą wyposażone w biały montaż, na ścianach i podłogach zostanie ułożona glazura i terakota, którą przewidziano także w częściach kuchennych. Mieszkania będą wykańczane etapowo – pierwszy etap zakończy się w trzecim kwartale bieżącego roku, zaś zakończenie ostatniego przewidziano w lutym 2022 roku.