Gdzie pragmatyzm spotyka się z wizją osiedla o ludzkiej skali? W katowickich Szopienicach.
524 mieszkania przy ul. Korczaka w Katowicach to największa inwestycja Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Za projekt osiedla odpowiada warszawska pracownia Kuryłowicz&Associates. Architekci postawili na prostotę, kameralność i łatwą adaptowalność budynków. Realizacja, podzielonej na trzy etapy, inwestycji dobiega końca. Wybudowane przy ul. Korczaka osiedle będzie oferowało mieszkania na wynajem.
Idea osiedla ma swoje źródło w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na projekt modelowego domu wielorodzinnego organizowanego przez spółkę PFR Nieruchomości w 2017 roku. Zadaniem postawionym przed architektami było opracowanie koncepcji zabudowy dla 6-cio hektarowej działki położonej w katowickich Szopienicach.
Naszym założeniem było stworzenie budynku modelowego klasycznego, adaptowalnego, który można by zastosować w wielu lokalizacjach w polskich miastach. Kluczowe było dla nas to, by był to budynek prosty, o niewielkiej skali, oparty na prostej siatce konstrukcyjnej, który można by adaptować dość elastycznie do różnych potrzeb. Tu w Katowicach ten niewielki budynek modelowy to jest taki punktowy budynek z jedną klatką schodową z jedną windą, który w zależności od wysokości – cztery lub pięć kondygnacji – mieści w sobie 20-25 mieszkań – opisuje Maria Saloni-Sadowska, architektka Kuryłowicz&Associates
Osiedle przy ulicy Korczaka to 524 mieszkania w 26 budynkach. Zabudowa została skupiona w 9 kwartałach, w obrębie których powstały przestrzenie rekreacyjne i tereny zielone. Architekci tworząc projekt chcieli nawiązywać do zabudowy i krajobrazu Szopienic, które stały się inspiracją dla kolorystki budynków - od jasnych, popielatych odcieni poprzez beże, brązy, zimne szarości aż po ciemny grafit.
To osiedle powstało na terenie poprzemysłowym, przez wiele lat nieużytkowanym. Wspomnieniem tego przemysłowego charakteru jest wieża ciśnień, która góruje nad całym terenem. Jako nawiązanie do takiego lokalnego, śląskiego charakteru zastosowaliśmy kod kolorystyczny, który wyróżnia poszczególne kwartały i są to kolory zaczerpnięte z otoczenia, ze śląskiej tradycji. Także ten prosty, pragmatyczny charakter budynków nawiązuje do charakteru śląskiej architektury. Detalem uzupełniającym są elementy okładziny z cegły o przemysłowym, industrialnym charakterze – dodaje Maria Saloni-Sadowska
Trwające niespełna 3 lata prace budowlane realizowane przez firmę Unibep dobiegają końca. Jeden z trzech etapów osiedla uzyskał już pozwolenie na użytkowanie.
Osiedle przy ulicy Korczaka to wspólne przedsięwzięcie Katowickiego TBS i spółki PFR Nieruchomości zarządzającej działalnością inwestycyjną Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Z mieszkań będzie można korzystać w formule najmu instytucjonalnego. W ofercie znajdą się kawalerki, M2, M3 oraz mieszkania czteropokojowe od 30 do 83 mkw.
Do mieszkań będzie prowadzony dwuetapowy nabór. W pierwszym z nich, wnioskujący będą oceniani według kryteriów przyjętych przez Radę Miasta Katowice. Zgodnie z przyjętą uchwałą, na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, seniorzy czy osoby rozliczające się z podatków w Katowicach. Obecnie uchwała oczekuje na opublikowanie w dzienniku urzędowym województwa.