Dostępny plac zabaw jak archipelag wysp – poznajcie laureatów konkursu PFR Nieruchomości S.A. i Fundacji Integracja
Wyspa skarbów, wyspa tajemnic, polana dzikich zwierząt, suchy las to tylko niektóre z „wysp” składających się na archipelag dostępnego placu zabaw zaproponowany przez laureatów konkursu „Inte – GRA” zorganizowanego przez PFR Nieruchomości S.A., Fundację Integracja przy wsparciu Fundacji PFR. Założeniem konkursu było stworzenie niewykluczającej przestrzeni zabawy i odpoczynku. Projekt będzie realizowany na powstającym osiedlu w Katowicach przy ul. Korczaka.
Zespół złożony z architektonicznego tandemu Mileny Trzcińskiej i Łukasza Stępnika oraz Łukasza Kowalskiego architekta krajobrazu zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Inte – GRA”. Projekt został doceniony przede wszystkim za różnorodność pobudzającą wyobraźnię, wykorzystanie naturalnych surowców i dostępność dla osób w różnym wieku, o różnym stopniu sprawności fizycznej i emocjonalnej.
"Wyszliśmy z założenia, że plac zabaw dla wszystkich nie oznacza, że wszyscy robią to samo. Stąd pomysł na to, by nasz plac zabaw był archipelagiem, gdzie każda z wysp jest oddzielną historią, ma oddzielną narrację. Zbudowaliśmy szkielet strukturalny tego placu zabaw, który polega na tym, że przechodzimy od wyspy do wyspy. Każda opowiada inną historię i budzi inne skojarzenia, stymulując wyobraźnię dzieci udających się w wyimaginowaną ekspedycję"
– podkreślają architekci.
Główną ideą przyświecającą konkursowi była inkluzywność. Odpowiada na nią nagrodzony projekt, w którym zaproponowano duże odległości pomiędzy urządzeniami umożliwiające swobodny przejazd wózkiem. Z kolei kontrasty materiałowe i fakturowe ułatwiają poruszanie się osobom niedowidzącym, a ciche i kameralne zaułki tworzą bezpieczne zaułki, z których korzystać mogą np. dzieci w spektrum autyzmu.
"Place zabaw na współczesnych polskich osiedlach są najczęściej realizowane w wersji minimum. Ten konkurs pokazuje, że można inaczej. Plac zabaw nie musi być tylko i wyłącznie zestawem gotowych, wystandaryzowanych zabawek w krzykliwych kolorach. Może to być przestrzeń dla wszystkich – dzieci, seniorów, młodych mam, osób z niepełnosprawnościami. Może być miejscem koncentrującym zróżnicowaną osiedlową społeczność. Laureatów wyłoniliśmy wspólnie z Fundacją Integracja, ale także z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa placów zabaw oraz rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Dzięki temu mamy pewność, że będzie to przestrzeń, która zaprasza i nikogo nie wyklucza"
– zaznacza Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.
Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany na powierzchni niemal 400 mkw. na terenie osiedla mieszkaniowego powstającego przy ul. Korczaka w Katowicach.
Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego – Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 30 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych.
Laureaci konkursu
Od prawej:
Łukasz Kowalski - architekt krajobrazu, twórca pracowni architektury krajobrazu la.wa, absolwent architektury krajobrazu w SGGW w Warszawie i urbanistycznych studiów podyplomowych na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Praktykę projektową zdobywał w Wielkiej Brytanii, w pracowniach Outerspace i Cracknell. Zajmował się m.in. zagospodarowaniem Teatru Nowego w Warszawie, Plaży Romantycznej w Warszawie, czy Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
Milena Trzcińska i Łukasz Stępnik - twórcy studia Widoki, architekci, absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie obecnie uczą projektowania. Milena Trzcińska doświadczenie zdobywała w Niemczech (msm meyer schmitz-morkramer) i Polsce (BBGK Architekci), gdzie zaangażowana była w projekty Warszawskiej Dzielnicy Społecznej i Nowego Portu w Bydgoszczy, natomiast Łukasz Stępnik przed założeniem pracowni związany był ze szwajcarskim biurem Christiana Kereza i polską pracownią JEMS Architekci, gdzie zajmował się projektami budynków mieszkaniowych w Browarach Warszawskich i Centrum Literatury i Języka Planeta Lem.