Przejdź do treści
NOWOŚĆ

Znajdujesz się na nowej stronie PFR Nieruchomości. Zapraszamy również do odwiedzenia portalu Grupy PFR!

Aktualności Data publikacji: 14 grudnia 2020

220 mieszkań zamiast dawnej lubelskiej cukrowni

Spółka PFR Nieruchomości kupiła od Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” S.A. teren po byłej Cukrowni Lublin. Powstaną na nim dostępne cenowo mieszkania na wynajem w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Będzie to oferta stanowiąca alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Zakupiona działka to około 1,5 hektarowy teren przy ul. Krochmalnej. Zgodnie z założeniami powstanie na nim inwestycja mieszkaniowa złożona z dwóch budynków, które pomieszczą 220 mieszkań.

"Bardzo się cieszę że dochodzi do finalizacji transakcji pomiędzy PFR Nieruchomości a Krajową Spółką Cukrowa dotyczących zakupu terenu przy ulicy Krochmalnej, gdzie powstanie 220 mieszkań dostępnych dla mieszkańców Lublina. Obok swoją inwestycję w postaci Sądu Okręgowego planuje Ministerstwo Sprawiedliwości, a więc ten teren całkowicie zmieni swoje przeznaczenie. Ponadto obok powstają nowe drogi i  cały układ zmieni się wraz z budową Dworca Metropolitalnego, świadczy to o tym, że ta część miasta staje się coraz bardziej atrakcyjna z punktu widzenia i mieszkańców i świadczonych tam usług. To, że w spółki Skarbu Państwa współpracują by budować potencjał Lublina jest czymś co sprawia mi ogromną satysfakcję"

– mówi Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Cukrownia Lublin została uruchomiona w 1895 roku i pierwotnie obejmowała teren 36 hektarów. Zakład zamknięto w 2010 roku, w wyniku restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego w Polsce. Od 2015 roku plac pocukrowniczy stał się przedmiotem wynajmu przez ośrodki szkolenia kierowców, które wykorzystując istniejące utwardzenia asfaltowe urządziły własne place manewrowe. Na podstawie przyjętego przez Radę Miasta Lublina w 2018 roku planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublina ww. nieruchomość przeznaczono pod budownictwo wielorodzinne.

"Działka, którą sprzedajemy w Lublinie przez pokolenia służyła mieszkańcom miasta. Cukrownia Lublin zapewniała prestiżowe zatrudnienie, rozwijała lokalną gospodarkę, łączyła ludzi, a nawet pokolenia. Budowa w tym miejscu nowego osiedla mieszkaniowego, chociaż jest dla nas przede wszystkim decyzją biznesową, ma jednak w swoim celu wciąż służyć mieszkańcom i dawać im miejsce do życia na godnym poziomie. Z satysfakcją włączyliśmy się w ten projekt, który wpisuje się odpowiedzialność biznesową naszej firmy"

podkreśla Zdzisław Salus, Członek Zarządu KSC S.A. odpowiedzialny za obszar techniczny i zarządzania nieruchomościami.

To kolejna inwestycja spółki PFR Nieruchomości na Lubelszczyźnie. To właśnie w tym województwie w Białej Podlaskiej w maju 2018 roku wręczono pierwsze klucze do Mieszkań Plus. Kolejne 108  trafi do najemców już w przyszłym roku w Świdniku.

"To działka bardzo dobrze położona, w centrum Lublina. Planujemy na niej postawić dwa budynki mieszkalne z garażem podziemnym jednopoziomowym. Budynki będą miały około 220 mieszkań. Struktura mieszkań będzie odpowiadała lokalnemu zapotrzebowaniu. Chcielibyśmy rozpocząć prace projektowe w pierwszym kwartale 2021 roku. Liczymy, że zakończą się pozwoleniem na budowę w drugim kwartale 2022 roku. Bardzo chcielibyśmy uzyskać pozwolenia na użytkowanie w 2 kwartale 2024"

zaznacza Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

 

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości, w budowie jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Dębica, Radom, Mińsk Mazowiecki, Zamość, Łowicz, Świdnik i Toruń. Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z siedzibą w Toruniu powstała w 2002 roku w wyniku konsolidacji trzech polskich spółek cukrowych Skarbu Państwa. 

KSC jest obecnie największym w Polsce oraz liczącym się producentem cukru buraczanego w Europie. W roku obrotowym 2018/2019 udział Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w polskim rynku cukru wynosił ok. 40%. Odbiorcami produktów spółki sprzedawanych pod marką "Polski Cukier" są zarówno firmy polskie, jak i koncerny międzynarodowe. W skład koncernu wchodzą oddziały: 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice), Terminal Cukrowy w Gdańsku, Zakład „Polskie Przetwory” we Włocławku oraz kilka produkcyjnych spółek zależnych, m.in.: Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „Młyny Stoisław”, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno”, Fabryka Cukierków „Pszczółka”.